Wywiadówka szkolna

Czego spodziewać się na wywiadówce?

Kiedy Twoje dziecko jest w szkole, spotkasz się z jego nauczycielem (lub innym administratorem) na temat tego, co dzieje się z Twoim dzieckiem. Takie spotkanie nazywa się wywiadówką rodzic-nauczyciel. Jest to czas na rozmowę o tym, jak dziecko sobie radzi i czego się uczy w szkole. Możesz również skorzystać z okazji, aby zadać pytania i uzyskać wskazówki, jak pomóc dziecku w doskonaleniu się w różnych dziedzinach w szkole. Oto kilka wskazówek, które powinieneś znać, zanim wybierzesz się na takie spotkanie.

Rozmowy rodziców z nauczycielami są ważną częścią wychowywania dziecka. Pozwalają one porozmawiać o tym, co dzieje się w szkole i ustalić pewne podstawowe zasady zachowania dziecka. Może to być również dobry moment na zadawanie pytań dotyczących pracy w szkole, a także na rozmowę z nauczycielem

Czego należy się spodziewać na spotkaniu?

 • Nauczyciel porozmawia o celach Twojego dziecka w szkole.
 • Możesz porozmawiać o zajęciach pozalekcyjnych, zainteresowaniach zewnętrznych i hobby.
 • Można również omówić wszelkie problemy z zachowaniem, które dziecko ma.
 • Możesz zadawać pytania, jeżeli nie jesteś pewien, co powiedzieć lub jeżeli z czymś się zmagasz.
 • Jeśli masz obawy co do postępów dziecka lub jego zachowania w szkole, również porusz je podczas rozmowy.

Pytania, które należy zadać nauczycielowi dziecka

Jako rodzic chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko otrzymuje najlepszą możliwą edukację. Chcesz również być w stanie pomóc swojemu dziecku, gdy potrzebuje wsparcia poza szkołą. Rozmowa z rodzicem i nauczycielem jest doskonałą okazją do zadawania pytań na temat nauki dziecka i tego, jak możesz pomóc mu rozwijać się w szkole. Oto kilka pytań, które możesz chcieć zadać swojemu nauczycielowi:

 • Jakie są mocne i słabe strony mojego dziecka?
 • Jakie są cele mojego dziecka na przyszłość?
 • Jak mogę pomóc mojemu dziecku poprawić jego umiejętności czytania, pisania, matematyki lub inne?
 • Co się stanie, jeśli moje dziecko nie osiągnie pewnych etapów w szkole?
 • Jak często powinienem spotykać się z nauczycielem mojego dziecka?

Jak się przygotować do wywiadówki?

Jako rodzic jesteś osobą, która decyduje o tym, jak będą kształcone Twoje dzieci. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na edukację domową, czy wyślesz swoje dziecko do szkoły prywatnej, wiedza o tym, czego można się spodziewać w typowej rozmowie między rodzicami a nauczycielami, pomoże Ci w pełni wykorzystać te interakcje.

W tym przewodniku omówimy różnice między edukacją w szkołach publicznych i prywatnych oraz czego rodzice powinni oczekiwać podczas rozmów z nauczycielami. Dowiesz się również o typowych tematach, które rodzice omawiają z nauczycielami, takich jak postępy dziecka, dyscyplina i pomoc w odrabianiu lekcji. Na koniec podajemy wskazówki dotyczące prowadzenia trudnych rozmów na drażliwe tematy, takie jak zdrowie psychiczne czy seksualność.

Istnieją trzy podstawowe części każdej rozmowy między rodzicami a nauczycielami: Pierwsza to nawiązanie kontaktu Druga to omówienie postępów ucznia Trzecia to prośba o radę w sprawie dyscypliny lub pomocy w odrabianiu zadań domowych.

Tematy, które rodzice zazwyczaj omawiają z nauczycielami, zależą od poziomu klasy lub przedmiotu. Tematy te są różne, ale obejmują:

 • Postępy dziecka.
 • Dyscyplina.
 • Pomoc w odrabianiu zadań domowych.

Rodzice często chcą wiedzieć, jakie postępy robią ich dzieci w szkole i co powinni zrobić, aby upewnić się, że są na dobrej drodze. Jest to również częsty temat dla rodziców, którzy mają uczniów szkół prywatnych. Najczęstszą formą dyscypliny jest zadawanie prac domowych. Rodzice często proszą o więcej informacji na temat ocen dziecka i tego, czego szkoła od niego oczekuje, aby mogli lepiej zrozumieć jego doświadczenia w szkole. Rodzice mogą również spotkać się z trudnymi rozmowami z nauczycielami na temat zdrowia psychicznego lub seksualności. Nauczyciele mogą być w stanie pomóc w takich rozmowach, jeśli poprosisz ich o radę lub wskazówki.

Oto kilka wskazówek, jak prowadzić trudne rozmowy:

 • Przed rozmową skup się na zbudowaniu relacji i zaufania z nauczycielem Twojego dziecka.
 • Wyrażaj swoje obawy w formie konkretnych pytań, a nie oskarżeń czy wniosków.
 • Najpierw słuchaj i nie podsuwaj rozwiązań, zanim nie zrozumiesz, o co chodzi.

Co zabrać na wywiadówkę?

Konferencje rodzice-nauczyciele są ważną częścią procesu edukacji. Pozwalają one rodzicom i nauczycielom zorientować się w postępach dziecka w szkole i pomóc mu rozwinąć umiejętności, których może mu brakować. Przygotowując się do konferencji rodzic-nauczyciel, jest wiele rzeczy, które rodzice powinni rozważyć pakowanie. Oto kilka sugestii, które pomogą ci przygotować to, czego będziesz potrzebować, uczestnicząc w następnej konferencji z rodzicami.

Co powinni spakować rodzice?

 • Odzież: Rodzic powinien spakować odpowiednią odzież dla swojego dziecka. Obejmuje to rzeczy, które mogą być noszone w klasie, takie jak mundurek lub ładny strój, jak również wygodne ubranie do siedzenia i odwiedzania nauczyciela.
 • Przekąski: Przekąski są dobrym pomysłem, aby przynieść ze sobą, ponieważ trudno jest pozostać skupionym na pracy szkolnej, gdy jesteś głodny. Rodzice powinni przygotować zdrowe przekąski, takie jak owoce i warzywa dla swoich dzieci, aby mogły one utrzymać energię podczas konferencji.
 • Butelka z wodą: Przyniesienie butelki z wodą pomoże ci utrzymać nawodnienie przez cały dzień i uchroni twoich uczniów przed odwodnieniem z powodu braku wystarczającej ilości wody.
 • Wygodne buty: Ważne jest, aby nosić wygodne buty, ponieważ nauczyciele przeszli wiele trudu, aby upewnić się, że rodzice są wygodne podczas wizyty z nimi. Nie chcesz, aby bolały Cię stopy, gdy próbujesz nauczyć się czegoś nowego lub skupić się na postępach swojego dziecka.

W jaki sposób najlepiej wszystko spakować?

Aby uniknąć paniki w ostatniej chwili, najlepiej jest przygotować się z wyprzedzeniem i spakować wszystko, czego potrzebujesz. Dobrym sposobem na to jest zrobienie listy kontrolnej wszystkiego, co będziesz pakować. Ta lista może być podzielona na sekcje, które mają sens dla konferencji, takie jak ubrania, przybory szkolne, itp. Jeśli twoje dziecko ma jakąś szczególną rzecz, której potrzebuje, najlepiej jest spakować ją w jej naturalnym stanie (tzn. bez stroju).

Jak rodzice mogą się przygotować do konferencji?

 • Zrób listę pytań, które masz do nauczycieli i innych pracowników szkoły.
 • Spakuj listę rzeczy, których Twoje dziecko może potrzebować podczas konferencji, takich jak kredki, ołówki, papier i przybory do pisania.
 • Rozważ przyniesienie przekąsek, aby podzielić się nimi z wszystkimi obecnymi.

Jeśli wiesz z wyprzedzeniem, do której klasy wchodzi twoje dziecko, pomyśl o tym, aby upewnić się, że ma ono niezbędne przybory do swojej klasy. Często nauczyciele zapewniają uczniom podstawowe rzeczy, aby upewnić się, że są gotowi do szkoły w pierwszym dniu szkoły. Obejmuje to długopisy, ołówki, gumki i zeszyty.

Podczas konferencji rodzic-nauczyciel, musisz być przygotowany do rozmowy. Rozmowa z dzieckiem na temat jego wyników w nauce może być trudna, jeżeli nie ma się wszystkich niezbędnych informacji. Powinieneś wiedzieć, jakie są jego cele i rozumieć jego mocne i słabe strony, aby przygotować się do owocnej dyskusji. Ponadto ważne jest, abyś poruszył wszelkie obawy lub pytania, które możesz mieć na temat postępów dziecka w szkole, aby mogło je usłyszeć bezpośrednio od Ciebie, a nie tylko przeczytać w formularzu oceny.

Poniżej znajduje się lista rzeczy, które wielu rodziców uważa za pomocne:

 • Notatnik i ołówki.
 • Informacje o celach naukowych dziecka.
 • Informacje o tym, jak radzi sobie w szkole.
 • Wszelkie obawy lub pytania, które chcesz poruszyć.