Szkolenie BHP dla dzieci w szkole

Szkolenie BHP dla dzieci – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Każdy rodzic chce zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Może się to wydawać trudnym zadaniem, ale wcale nie musi tak być. Jest wiele rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby upewnić się, że ich dziecko jest w jak najbezpieczniejszym miejscu. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa dla dzieci, które każdy rodzic powinien znać i przestrzegać:

 • Niech wyznaczona osoba będzie przez cały czas opiekunem dziecka.
 • Zamykaj drzwi i okna na każdym poziomie domu.
 • Trzymaj klucze poza zasięgiem dzieci.
 • Dawaj dziecku tylko to, czego potrzebuje, gdy jest blisko Ciebie.
 • Upewnij się, że dziecko jest zawsze pod nadzorem osoby dorosłej, gdy bawi się na zewnątrz lub bierze udział w jakichkolwiek zajęciach.

Sposoby zapewnienia bezpieczeństwa dziecku:

 • Trzymaj swoje dzieci zawsze blisko siebie.
 • Naucz je, jak słuchać i zachowywać się bezpiecznie w pobliżu wody.
 • Naucz dziecko pływać i zachęć je, aby dobrze się czuło w wodzie, ale nie wchodź na obszary, które są zbyt głębokie lub mętne.
 • Naucz dziecko, jak rozpoznawać trujące rośliny i porozmawiaj o tym, co powinno zrobić, gdy je znajdzie.
 • Naucz swoje dzieci, jakie rodzaje zwierząt są niebezpieczne i jak powinny reagować, jeśli napotkają na nie podczas zabawy na dworze, wędrówki z rodzicami lub same na dworze.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w szkole:

 • Jeśli to możliwe, trzymaj dziecko w budynku szkoły.
 • Jeżeli nie możesz zatrzymać dziecka w budynku szkoły, upewnij się, że jest ono pod opieką osoby dorosłej, która jest odpowiedzialna i godna zaufania.
 • Upewnij się, że dziecko nie ma dostępu do żadnego sprzętu ani innych materiałów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla niego lub innych osób.
 • Naucz dzieci podstawowych środków ostrożności, takich jak rozglądanie się w obie strony przed przejściem przez ulicę i zachowanie ostrożności podczas zabawy z chemikaliami.

Jakie zagrożenia czekają dzieci na terenie szkoły podstawowej?

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów szkoły zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Może to być trudne do zapamiętania, gdy masz do czynienia z setkami dzieci na co dzień, ale jest to niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa dzieci na terenie szkoły.

Najważniejszym powodem, aby dzieci były bezpieczne na terenie szkoły jest dobro uczniów. W dzisiejszych czasach, jesteśmy bardziej chronieni o nasze dzieci niż kiedykolwiek wcześniej. Prawda jest taka, że dzieci są często celem zastraszania, prześladowania, a nawet wykorzystywania seksualnego. Incydentom tym można zapobiec, jeśli nauczyciele i personel podejmą środki ostrożności.

Innym powodem jest to, że pomaga to utrzymać profesjonalne środowisko dla swoich uczniów. Uczniowie muszą czuć się bezpiecznie, aby móc skupić się na nauce i nie martwić się o to, że zostaną zaatakowani przez innych uczniów lub zastraszeni przez członków wydziału. Posiadanie bezpiecznej przestrzeni zapewni środowisko dla sukcesu w klasie i pomoże w długoterminowej retencji wskaźników dla szkoły podstawowej. To również pokazuje innym rodzicom, że dbasz o bezpieczeństwo swoich dzieci, jak również zapewniasz pozytywne doświadczenia w nauce! Utrzymanie bezpiecznych terenów szkolnych ułatwi rodzicom podrzucanie dzieci do szkoły rano, bez obawy, że coś im się stanie po drodze.

Jakie są sposoby, aby pomóc dzieciom zachować bezpieczeństwo:

 • Upewnij się, że plan bezpieczeństwa szkoły jest aktualny. Aby dzieci były bezpieczne, ważne jest, aby szkoła miała plan na wypadek sytuacji awaryjnych. Konieczne jest również, aby szkoła posiadała plan komunikacji dom-szkoła oraz formularze zapisów.
 • Bądź świadomy swojego otoczenia, kiedy chodzisz po terenie szkoły. Kiedy spacerujesz, zwracaj uwagę na to, co masz na sobie i co robisz przez cały czas. Jeśli usłyszysz podejrzane działania lub zobaczysz coś niezwykłego, zgłoś to natychmiast.
 • Naucz uczniów o osobistej odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo osobiste i ich rzeczy. Szkoły mogą to zrobić poprzez zorganizowanie zebrania na temat tego, jak pozostać bezpiecznym lub poprzez przygotowanie plakatów na temat tego, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa.
 • Upewnij się, że uczniowie wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc, jeśli potrzebują jej w sytuacji kryzysowej, gdy są na terenie szkoły lub w domu. Obejmuje to wiedzę, jak skontaktować się z rodzicami, nauczycielami, administracją, pogotowiem ratunkowym, itp.

Najważniejszym aspektem zapewnienia nauczycielom bezpieczeństwa na terenie szkoły jest uświadomienie im potencjalnych zagrożeń, które mogą się pojawić, oraz tego, co należy zrobić w przypadku zaistnienia jakiejkolwiek sytuacji

Jednym ze sposobów, aby upewnić się, że nauczyciele są świadomi, jest lista kontrolna dotycząca bezpieczeństwa i szkolenie. Roześlij listę kontrolną dla nauczycieli i upewnij się, że wiedzą, jak ją wypełnić. Lista kontrolna powinna zawierać szczegóły dotyczące kroków, jakie nauczyciele powinni podjąć w przypadku zagrożenia, np. przygotowanie uczniów, skontaktowanie się z administracją i zadzwonienie pod numer 9-1-1.

Upewnij się, że uczniowie są również świadomi, jakie są obowiązki nauczyciela podczas sytuacji kryzysowej. Dzięki temu będą wiedzieli, do kogo powinni się udać, gdy będą potrzebowali pomocy lub znajdą kogoś, kto może popilnować ich rodzeństwa, gdy oni udadzą się do biura.

Szkolenie BHP w Szkole Podstawowej – jak postępować w przypadku pożaru?

Pożar w szkole podstawowej to przerażające, ale możliwe wydarzenie. Alarm pożarowy włączy się, ale to od Ciebie zależy, czy będziesz bohaterem i zastosujesz się do odpowiednich procedur, zanim wbiegniesz do płonącego budynku. Oto kilka wskazówek, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Jeśli przebywasz w szkole z dziećmi, ważne jest, aby nie dać się opanować strachowi. Jest kilka rzeczy, które należy zrobić po włączeniu się alarmu przeciwpożarowego:

 • Wyjść na zewnątrz i zamknąć za sobą drzwi.
 • Zatrzymać się, upuścić i przewrócić.
 • Zadzwoń pod numer 911 z telefonu zewnętrznego, jeśli nie ma zasięgu sieci komórkowej.
 • Nie ruszaj się z miejsca, dopóki straż pożarna nie każe wszystkim się ewakuować.

Jeśli jesteś uwięziony wewnątrz klasy lub korytarza, jest kilka kluczowych rzeczy, o których musisz pamiętać:

 • Przykryj się od stóp do głów czymś, co będzie tłumić dym, np. ubraniem lub płaszczem.
 • Zbliż się do otwartych drzwi, aby dym nie gromadził się po jednej stronie ciała i nie dusił cię.
 • Nie zaczynaj biegać w kółko podczas próby ucieczki, ponieważ spowoduje to tylko więcej dymu i nie pomoże nikomu innemu w ucieczce z budynku.

Upewnij się, że masz plan ewakuacji pożarowej, zwłaszcza jeśli budynek ma trudno dostępne okna. Jeżeli znajdujesz się w pobliżu wyjścia, możesz szybko wydostać się na zewnątrz schodząc po schodach i wychodząc przez drzwi ewakuacyjne.

Jeżeli znajdujesz się w windzie, gdy rozlega się alarm pożarowy, nie przestawaj naciskać przycisku na dłużej niż trzy sekundy. Spowoduje to wyłączenie całego zasilania w windach, łącznie z oświetleniem, które może być włączone w jednej z nich.

Nie wpadaj w panikę! Wiele osób nie wie, jak reagować w tego typu sytuacjach, ponieważ są tak przerażeni i spanikowani. Ważne jest, aby nie wbiegać do płonącego budynku, jeśli można bezpiecznie pozostać na zewnątrz. Należy rozważyć przejście piętro lub dwa w górę lub w dół, aby nie mieć tak daleko do wyjścia, gdy próbujemy znaleźć drogę z obszaru, gdzie wokół jest dym i płomienie.

Jeśli ktoś powie Ci, że nie ma wyjścia, nie przebiegaj obok niego tylko dlatego, że zagradza Ci drogę! Zachowaj spokój i porozmawiaj z tą osobą o tym, co się dzieje, zanim podejmiesz samodzielne działania.

Ważne informacje, które należy znać:

 • System alarmu przeciwpożarowego włączy się, gdy pojawi się dym lub zapach spalenizny.
 • W środku nocy mogą Państwo usłyszeć sygnały alarmowe. Oznacza to, że w tym czasie należy wyjść na zewnątrz i czekać na dalsze instrukcje.
 • Jeżeli znajdziesz się w ogniu, nie wychylaj się i przeczołgaj się w bezpieczne miejsce.
 • Jeżeli widzisz dym lub światło, powinieneś jak najszybciej wyjść na zewnątrz.
 • Trzymaj się z dala od okien i drzwi. Czasami mogą one być zablokowane przez dym lub ciepło i spowodować więcej szkody niż pożytku, jeśli będziesz próbował się przez nie wydostać.

Zachowanie dziecka.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to dowiedzieć się, czy w budynku są uwięzione dzieci. Jeśli tak, to trzeba je z niego wydostać. Dzieci mogą być przestraszone i niespokojne, dlatego ważne jest, aby zachować spokój i opanowanie podczas całego procesu. Najlepszym sposobem na to jest rozmowa z nimi. Powiedz im, że jesteś po ich stronie i pomożesz im opuścić budynek tak szybko, jak to możliwe. Pomocne może być również zapewnienie, że nie muszą iść daleko lub że nie opuszczą niczego w klasie.

Jeśli wszystkie dzieci zostały ewakuowane i wiadomo, gdzie jest pożar, zadzwoń pod numer 911 i poinformuj o tym, co się dzieje w szkole. Wyślą oni ekipę ratunkową, która powinna być w stanie zająć się gaszeniem pożaru, gdy tylko ktoś przybędzie na miejsce.

Szkolenie BHP w Szkole Podstawowej – pierwsza pomoc

Co to jest szkolenie z pierwszej pomocy i dlaczego jest ono potrzebne w Twojej szkole?

Po pierwsze, zdefiniujmy szkolenie z pierwszej pomocy. W najprostszych słowach, szkolenie z pierwszej pomocy jest procesem uczenia studentów, jak zapobiegać i reagować na urazy w bezpieczny sposób, zachowując spokój umysłu. Nie chodzi tu tylko o naukę, co należy zrobić, gdy ktoś ma skaleczenie lub zadrapanie, ale także o zrozumienie, kiedy należy zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej. Szkolenie z pierwszej pomocy jest równie ważne dla dzieci ze szkoły podstawowej, jak i dla studentów i profesjonalistów.

Istnieje wiele sposobów, aby nauczyć uczniów o bezpieczeństwie, zapobieganiu urazom i szukaniu pomocy u dorosłych w razie potrzeby, zamiast robić to samemu. Jednym z nich może być oglądanie filmów na temat umiejętności udzielania pierwszej pomocy w klasie, z rówieśnikami. Innym sposobem może być po prostu obejrzenie filmu o pierwszej pomocy w domu przed rozpoczęciem zajęć każdego dnia.

W wielu szkołach wciąż brakuje szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Wynika to z cięć budżetowych, braku środków lub po prostu braku zrozumienia znaczenia tego szkolenia. Jeśli szkoła nie zapewnia tego szkolenia dla swoich uczniów i pracowników, istnieje większe ryzyko obrażeń lub śmierci, ponieważ uczniowie nie są przygotowani.

Apteczka pierwszej pomocy powinna być przechowywana w każdej klasie i przy każdym wyjściu. Ponadto, wszyscy członkowie personelu powinni rozumieć wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i szkolenia w zakresie pierwszej pomocy, z których będą korzystać w swoim zawodzie. Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy jest ważne, aby w nagłych wypadkach móc szybko zareagować i uratować życie, minimalizując obrażenia.

5 kroków do nauczania uczniów o bezpieczeństwie, zapobieganiu urazom i szukaniu pomocy u dorosłych:

 • Nauczanie uczniów o bezpieczeństwie i zapobieganiu urazom.
 • Każdego dnia przeprowadzaj dla swoich uczniów listę kontrolną umiejętności udzielania pierwszej pomocy, aby wzmocnić to, czego nauczyli się na zajęciach.
 • Pokaż film, który pokazałeś im w domu każdego dnia przed rozpoczęciem zajęć.
 • Opracuj system nagród z nagrodami, takimi jak naklejki, certyfikaty lub torby z upominkami, aby zmotywować uczniów do codziennego uzupełniania listy kontrolnej.
 • Ustal zasady, jak często uczniowie mogą przychodzić do gabinetu pielęgniarki w ciągu dnia szkolnego.

Jest kilka sposobów, aby nauczyć uczniów o bezpieczeństwie, zapobieganiu urazom i szukaniu pomocy u dorosłych. Jednym z nich może być oglądanie filmów na temat umiejętności udzielania pierwszej pomocy w klasie, z rówieśnikami. Innym sposobem może być po prostu obejrzenie filmu o pierwszej pomocy w domu przed rozpoczęciem zajęć każdego dnia. Ważne jest, aby dotrzeć do dzieci, gdy są młode, ponieważ gdy podrosną, wyrobienie dobrych nawyków może być trudne. Dlatego właśnie szkoły powinny zapewnić uczniom narzędzia do wczesnego uczenia się o bezpieczeństwie i zapobieganiu urazom. Inwestując w te zasoby i ucząc dzieci już teraz, będziesz mieć dobrze wyszkoloną siłę roboczą, która jest przygotowana na każdą niebezpieczną sytuację, która może się zdarzyć w późniejszym życiu

Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy jest kluczowym elementem ogólnego bezpieczeństwa i zdrowia uczniów w Twojej szkole. Uczy ono uczniów jak zapobiegać urazom i kiedy szukać pomocy u dorosłych, co pomaga im zachować bezpieczeństwo.

Szkolenie z pierwszej pomocy może być trudne do zastosowania w praktyce, ponieważ dzieciom często trudno jest zrozumieć, co widzą na filmie. Dlatego ważne jest, aby przed wdrożeniem tego programu w szkole podstawowej upewnić się, że istnieje jasny plan działania. Dzięki temu dzieci będą miały pewność, że w odpowiednim czasie otrzymają właściwą instrukcję pierwszej pomocy.